Niečo na čítanie

POTKANY SA VPLYVOM DLHODOBÉHO STRESU STRÁCAJÚ

CHCEM SA S VAMI PODELIŤ O INFORMÁCIU Z NEDÁVNEHO SEMINÁRA V PRAHE.

O STRESE už bolo napísaných veľa článkov, ktoré popisujú jeho priebeh, účinky a možnosti, ako eliminovať jeho negatívny vplyv. Nechcem zväčšovať túto kopu, ale chcem sa s vami podeliť o informáciu  z nedávneho seminára pre trénerov pamäti v Prahe.

Pri štúdiu správania a učenie sa, sa často používajú potkany v zariadení, ktoré sa nazýva Morisovo vodné bludisko. Pokus, o ktorom vám budem rozprávať, dalo potkanom jednoduchý úkol a to, aby našli cestu na plošinu, ktorá je priehľadná a tak nie je vo vode vidieť. Od ostatných pokusov sa tento odlišoval tým, že potkany mali na chrbte mini zariadenie, ktoré im do tela neustále dodávalo kortikoidy, jedny zo stresových hormónov.

Najskôr sa potkany učili plošinu hľadať  križovaním vodnej plochy v náhodných trasách. Po určitej dobe, kedy už svoje bludisko poznali, to pre nich prestal byť problém. Ten ich však čakal trocha neskôr, kedy potkany, vplyvom kortikoidov, začali trasu zabúdať a znova sa začali po bludisku pohybovať v náhodných trasách.

Neskôr bolo zistené, že ich hypokampus – stredisko dlhodobej pamäti – bol po dlhodobom vplyve kortikoidov nevratne poškodený a tým došlo súčasne aj k poškodeniu sémantickej pamäti.  Viete, čo to znamená?  DEMENCIA. Ochorenie, ktoré je v spoločnosti, kde sa ľudia dožívajú vysokého veku, čím ďalej častejšia.

Aké ponaučenie by sme si z uvedeného pokusu  mohli zobrať? Veľmi jednoduché.  Ak chceme žiť zdravo až do smrti, naučme sa vedome a cielene pracovať so stresom každý deň.

To predstavuje niekoľko smerov:
1: byť si vedomý stavu svojho tela a mysle
2: prevencia –  udržať pokoj vo svojej mysli
3: následné odstránenie stresových hormónov z tela

Na budúce si priblížime tému č. 1