Niečo na čítanie

hlína u čerstvo vykopaného hrobu

Je to trocha brutálny prímer, ale z môjho pohľadu vytvára veľmi zaujímavú paralelu s naším telom.  Tá paralela ma napadla nedávno, keď mi jedna personalistka hovorila "viete, ja viem, že to naši IT technici potrebujú, ale ako ich presvedčiť, aby sami chceli?" 

Určite ste už stáli ste pri čerstvo navŕšenom hrobe.

Keď hrob zahádžu, hlina je načechraná a môžete s ňou robiť prakticky všetko, čo by ste len chceli. Dá sa zľahka nabrať a premiestniť, presypať.  A plynú dni. Na hrob svieti slnko, padá dážď, fúka vietor a hlina pomaly zosadá.  Prídete po mesiaci a kopec je už menší, prídete po roku, už je to len taký hrb.  S hlinou už nemôžete len tak manipulovať, ale ešte stále je to viac menej jednoduché.  Medzi časom vás život odvedie na druhý koniec sveta alebo len republiky a vy sa vrátite až za dva, tri a možno až za štyri roky.  Hrob je zarovno s terénom a keby to miesto nebolo označené, nik by ani netušil, čo sa pod zemou nachádza. Ale ak by ste teraz chceli s hlinou pohnúť a znova vykopať jamu, musíte si zobrať rýľ, krompáč a PORIADNE SA  rozohnať.

A v čom spočíva podobenstvo?

Je to ako s  telom. Keď sa narodíme, môžeme si s telom robiť čo chceme. Malé deti si bez problémov dajú palec na nohe k ústam, sú ohybné a pružné. Ako plynie čas a máme viac a viac povinností, začneme telo viac a viac zanedbávať. Používame ho iba v obmedzenom a istým spôsobom monotónnom rozsahu a ono sa začne tiež zosadať a tuhnúť.  Šľachy sa skracujú, svaly ochabujú, kondícia odchádza a  prichádzajú nezvané a nežiadúce zdravotné problémy.  A ak sa rozhodnete až teraz niečo začať robiť, budete  sa musieť  PORIADNE  rozohnať a vyvinúť veľké úsilie k náprave.

V knihe kníh sa hovorí: "Prach si a v prach sa obrátiš".  

Venovanie sa telu je  ako práca s hlinou.  Keď sa pravidelne a s láskou  o záhradku staráte, dá vám úrodu.  Ak na svoje telo zabudnete, prejaví sa to na všetkom, čím ste.

A pri tom je to tak jednoduché. 

Na cintoríne sa skôr či neskôr všetci stretneme, ale prečo sa náhliť?